Přepnout na českou verzi

Avitominóza

Čo je to avitaminóza

Je to chorobný, patologický stav spôsobený dlhodobým nedostatkom niektorého z vitamínov. Avitaminóza môže byť spôsobená nedostatočným prísunom vitamínov, ale aj poruchou trávenia, prípadne poruchou žliaz s vnútornou sekréciou či poškodením črevnej mikroflóry. Môže ísť aj o zvýšenú potrebu vitamínov, ktorá sa môže prejaviť pri užívaní niektorých liekov. V Českej republike sa avitaminóza príliš nevyskytuje, skôr sa objavuje ľahšia forma – hypovitaminóza. Opakom je potom hypervitaminóza

Ako sa prejavuje avitaminóza

Avitaminóza môže mať rôzne príznaky podľa toho, ktorý vitamín vám v tele chýba. V prípade vitamínu A môže ísť o šerosleposť, stratu chuti, zastavenie rastu a poruchu obranyschopnosti. Môže sa objaviť suchá koža, hnačka a jačmenné zrno. Niekedy dochádza k vysychaniu sliznice. Veľký nedostatok potom môže spôsobiť poruchu v nervovom systéme alebo poruchu stavbu kosti. 

Najnebezpečnejší je nedostatok vitamínu D, a to hlavne u detí. Môže totiž poškodiť rast kostí, zubov a chrupaviek. Môže spôsobiť rachitídu alebo krivicu. Prvé príznaky nedostatku tohto vitamínov je spomalený rast, apatia, podráždenosť a svalová slabosť. U dospelých môže dôjsť pri nedostatku vitamínu D k osteomalácii.

Nedostatok vitamínu E nie je veľmi častý. Môže sa však objaviť pri metabolických chorobách alebo genetických problémoch. Ako príznaky sa objavujú poruchy zraku a chôdze, únava, zápaly tráviaceho traktu, nervové poruchy. Nedostatok sa môže prejaviť aj suchou kožou a zlým hojením rán. V prípade, že telo postráda dlhodobo vitamín E môže dôjsť k porušeniu vaječníkov av dôsledku k neplodnosti. 

Rovnako ako nedostatok vitamínu E nie je veľmi častý ani nedostatok vitamínu K. Ak k avitaminóze vitamínu K dôjde môže sa predlžovať doba krvácania z dôvodu poruchy zrážanlivosti krvi. Ľuďom sa potom tvoria modriny zdanlivo bez príčiny. Nedostatkom tohto vitamínu trpia prevažne dojčatá a ľudia s ochorením pečene.

Čo sú to skorbut

Skorbut je prejavom nedostatku vitamínu C, teda kyseliny askorbovej. Kurdeje sa prejavujú krvácaním z ďasien, ale aj krvácaním do svalov, pod kožou a vnútorných orgánov. Dôjde tiež k poruche krvotvorba a zníženie imunity. 

Ako sa lieči avitaminóza

V prvom rade je nutné rýchlo doplniť do tela chýbajúci vitamín. To možno vykonať pomocou injekcie alebo tabliet. Následne je nutné liečiť chorobu, ktorú nedostatok vitamínu vyvolal. Dôležité je kombinovať vitamíny s ďalšími prvkami, ktoré pomôžu vstrebávaniu daného vitamínu. Pri liečbe tiež pomôže zvýšená konzumácia ovocia a zeleniny. 

Aká je prevencia proti avitaminóze

Pochopiteľne hlavne pestrá strava plná ovocia a zeleniny. Pomôže tiež pobyt na slniečku, z ktorého je vitamín D. Obzvlášť v zime je vhodné navyše užívať doplnky stravy. Prevenciou môže byť aj obmedzenie alkoholu. Alkohol totiž spôsobuje nedostatok vitamínov.