Přepnout na českou verzi

Horčík alebo Magnézium

Čo je to horčík alebo magnézium

Horčík inak nazývaný aj magnézium je minerál, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu nervového systému. Jeho najväčší podiel je v kostiach, zuboch, ale nachádza sa aj vo svaloch, krvnom sére i tukovom tkanive. Horčík v podstate potrebuje každá ľudská bunka. Tento minerál sa podieľa na enzymatických reakciách. Je teda dôležitý pre svaly a ich kontrakcie aj pre prenos nervových vzruchov. 

Aké sú zdroje horčíka

K hlavným zdrojom sa radia orechy, ale aj niektoré druhy zeleniny (kafiak, kel, uhorka, špenát, paradajky) a minerálne vody. Magnézium nájdete v ovocí (marhule, datle, slivky, jablká, banány). Jeho zdrojom sú aj strukoviny. Horčík sa nachádza aj v celozrnnom pečive, cestovinách alebo vajciach. Obsahujú ho aj mliečne výrobky a niektoré druhy mäsa. Najmä hovädzie, bravčové, tuniak alebo losos. Okrem minerálnych vôd ho nájdete aj v ďalších nápojoch. Zdrojom je káva, červené víno, bylinné čaje a ovocné šťavy (mrkvová, pomarančová, citrónová).

Ako sa prejavuje nedostatok horčíka

Magnézium má v tele významnú úlohu a jeho nedostatok sa môže prejaviť podráždenosťou a náladovosťou. Okrem toho môžete pocítiť aj svalové kŕče alebo tras. Môže dôjsť aj k búšeniu srdca a objaviť sa môže pálenie alebo brnenie kože. Nedostatok horčíka môže byť tiež príčinou migrén. 

Jeho nedostatok znižuje kognitívne funkcie. Pri jeho deficite môžu ľudia pozorovať dlhodobý pocit únavy a vyčerpania. Často vedie aj ku kardiovaskulárnym ochoreniam. Jeho deficit môže byť tiež príčinou vysokého krvného tlaku, cukrovky alebo rednutia kostí. Hovorí sa o ňom aj v spojitosti s úzkosťami. 

Kto trpí nedostatkom magnézia

Nedostatkom môže trpieť v podstate ktokoľvek. Je to totiž najdeficitnejší minerál, ktorý si telo nevie vyrobiť samo. Jeho potreba je zvýšená v období tehotenstva a tiež sa zvyšuje so stúpajúcim vekom. Zvýšenú potrebu horčíka okrem toho majú športovci, alkoholici, diabetici, ľudia užívajúci diuretiká alebo nadmerne sa potiaci jedinci. 

Bolo spomenuté, že vyššie dávky horčíka by mali prijímať tehotné ženy. Ide totiž o prvok, ktorý je zásadný pre vývoj bábätka. Navyše tiež eliminuje tehotenské nevoľnosti a funguje ako prevencia proti rozvoju preeklampsie. Rovnako dôležitý ako v tehotenstve je aj u dojčiacich žien. Na začiatku života totiž dojčatá prijímajú tento minerál len z materského mlieka, rovnako ako ďalšie vitamíny, minerály a živiny.

Aké sú účinky v tele

Magnézium je dôležité pre veľa procesov. Horčík prispieva k zníženiu únavy a riadi správnu činnosť nervovej sústavy. Má protikŕčový účinok, pozitívny vplyv na krvný tlak a zlepšuje trávenie. Ďalej podporuje činnosť imunitného systému, prispieva k zdraviu kostí a zubov. Magnézium tiež mierni podráždenosť, nervozitu, bolesti hlavy a migrény. Pomáha so syndrómom nepokojných nôh. Pre ženy má ešte ďalšie výhody. Znižuje u nich riziko náhleho srdcového zlyhania a môže im pomôcť s menštruačným syndrómom. 

Súvisiace pojmy: