Přepnout na českou verzi

Laktóza

Čo je to laktóza

Laktóze sa laicky hovorí aj mliečny cukor. Ide o disacharid zložený z glukózy a galaktózy. Je to látka, ktorá sa vyskytuje v mlieku všetkých cicavcov. Laktóza je zdroj energie. Pre ľudské telo má niekoľko významov. Zlepšuje absorpciu vápnika a plní funkciu probiotík. Laktóza je dôležitou zložkou pri výrobe mliečnych produktov a mlieku dodáva sladkú chuť. 

V čom sa vyskytuje

Laktóza je obsiahnutá nielen v mlieku a mliečnych výrobkoch. Nájdete ju aj v čokoláde, oblátkach, pečive, instantných výrobkoch a dokonca aj údeninách. Najvyšší obsah má sušené mlieko. Pokiaľ teda máte nejaké problémy, je vhodné si čítať zloženie produktu vždy podrobne. Na etikete nemusí byť uvedená len laktóza, niekedy je spomínané len mlieko alebo srvátka

Na čo laktóza slúži

Laktóza je hlavným sacharidom materského mlieka a slúži hlavne k rýchlejšiemu rozvoju nervovej sústavy bábätka. Ďalej laktóza zlepšuje vstrebávanie minerálov do tela, štiepi sa na glukózu a galaktózu, ktorá je potrebná práv pre rozvoj nervovej sústavy. Laktóza tiež znižuje pH črevného obsahu a to okrem iného pozitívne ovplyvňuje bunky podieľajúce sa na správnom fungovaní črevného imunitného systému. Laktóza je aj prírodné nízkokalorické sladidlo vhodné pre osoby s cukrovkou. Už sme sa zmienili, že je to tiež prebiotikum - nestráviteľná zložka potravín, ktorá pozitívne ovplyvňuje telo tým, že stimuluje rast baktérií v čreve.

Aké sú jej negatívne prínosy

Ak budete konzumovať viac laktózy, než vaše telo potrebuje, prevedie si ho na mastné kyseliny. Tie sa hromadia v tukovom tkanive ako energetická rezerva. Tým pádom môže dôjsť k nárastu vašej hmotnosti alebo dokonca obezite. Laktóza môže tiež niektorým ľuďom spôsobiť tráviace problémy. Je to tým, že ľudské telo nemusí produkovať dostatočné množstvo laktázy, ktorá zlepšuje trávenie laktózy. 

Ako sa prejavuje intolerancia

Intolerancia laktózy poskytuje takmer 75 % ľudí po celom svete. Medzi jej prejavy patria: 

  • bolesti hlavy a migréna
  • plynatosť
  • akné
  • hnačky
  • kŕče v bruchu
  • nevoľnosť
  • zvracanie

Súvisiace pojmy: