Přepnout na českou verzi

Iontový nápoj

Čo je to iontový nápoj

Iontový nápoj je špeciálna výživa pre športovcov, ktorí potrebujú do tela efektívne doplniť stratené minerály. Iontový nápoj telu dodá aj energiu a športovcom sa potom darí udržať konštantnú hladinu výkonu. Existujú tri skupiny iónových nápojov. Hypotonické, izotonické a hypertonické. Prvá skupina má najmenšiu hustotu, posledná naopak najvyššia.

Hypotonické iontové nápoje

Ide o iontové nápoje obsahujúce menšie množstvo rozpustených látok ako krvná plazma. Sú vhodné na konzumáciu počas výkonu.

Izotonické iontové nápoje

Ich koncentrácia zodpovedá krvnej plazme. Sú to nápoje vhodné na konzumáciu po tréningu.

Hypertonické iontové nápoje

Koncentrácia hypertonických iontových nápojov je vyššia ako koncentrácia krvnej plazmy. Tieto nápoje nie sú vhodné pre bežných športovcov. Ideálne sú na konzumáciu po naozaj extrémnom výkone.

Aké je zloženie iontového nápoja

Iontové nápoje obsahujú predovšetkým minerálne látky (ióny) ako sú horčík a draslík. Iontové nápoje často obsahujú aj sodík a chlór, niekedy aj vápnik. Okrem toho obsahujú vitamíny skupiny B a tiež vitamín C. Kvalitný iontový nápoj by mal ďalej obsahovať aj sacharidy vo forme fruktózy, glukózy, sacharózy alebo maltodextrínu. Niekedy sa v zložení iontových nápojov objavujú aj aminokyseliny alebo stimulanty.

Aké sú výhody iontových nápojov

Iontový nápoj do tela dodá tekutiny a tiež stratené ionty. Ďalej zabraňuje vyčerpaniu a prípadnému kolapsu organizmu počas tréningu. Tento špeciálny nápoj dokáže zmierniť kŕče, ktoré môžu človeka postihnúť pri športe. Iontový nápoj dodá do tela potrebné minerály. Vďaka iontovému nápoju telo prijme ľahko využiteľnú energiu vo forme sacharidov.

Kto by mal užívať iontové nápoje

Už sme spomenuli, že iontové nápoje sú vhodné pre športovcov. Kedy však naozaj majú zmysel? Svoje miesto majú pri vytrvalostných športoch ako je cyklistika, plávanie, beh alebo kolektívne športy. Iontové nápoje môžu byť prospešné aj pri dlhotrvajúcich ťažkých silových tréningoch. Môže ísť napríklad o tréningy crossfitu. Pri bežnom stredne náročnom tréningu v posilňovni však nie je potrebné iontové nápoje konzumovať. Všetky živiny totiž pri takomto tréningu ľahko doplníte bežnou stravou pred a po tréningu. Rovnako tak iontové nápoje nie sú vhodné pre jogu alebo pilates.

Aký nápoj piť pred tréningom

Pred podaním výkonu nie je nutné piť žiadny iontový nápoj, pretože ste ešte plní energie a vaše telo má aj dostatok minerálnych látok. V prípade, že vás čaká skutočne náročný tréning, môžete zaradiť hypotonický iontový nápoj, ktorý má nižší počet iónov. Dôležité je však aj pred tréningom do tela dopĺňať tekutiny.

Aký nápoj je vhodný počas tréningu

Ak práve absolvujete náročný tréning, je vhodné piť izotonický iontový nápoj. O prísun energie sa v tomto prípade postará disacharid palatinóza. Taurín potom oddiali vyčerpanie. Nezabudnite tiež na dopĺňanie vody.

Aký nápoj piť po tréningu

Po tréningu môžete zvoliť izotonické aj hypertonické iontové nápoje. Myslite však na to, že iontové nápoje nikdy neslúžia na hydratáciu, ale iba na doplnenie minerálov do tela. Je teda potrebné okrem iontového nápoja vypiť aj vodu.